Amigurumi oyuncakları doldurmak için en iyi Amigurumi dolgu malzemeleri arıyorsanız bu seçenekler size yardımcı olacaktır. Genel olarak doldurulmuş oyuncaklar kabarık ve sevimli olmalarıyla ünlüdür, ancak amigurumi tasarımlarınız kullanım amacına göre yumuşak olabilir veya bazı sert parçalara sahip olabilir. Çocuklara oyuncak olarak vermek istiyorsanız, yaptığınız oyuncakların gelen olarak yumuşak ve zararsız malzemelerden seçilmiş olması gerekir. Ancak dekor amaçlı bir Amigurumi oyuncağı yapacaksanız, ağırlığını oyuncağın duruş şekline göre ayarlamanız gereklidir.

Bunlar, projeniz için hangi malzemenin kullanılacağına karar vermenize yardımcı olurken, kullanılan kriterlerden sadece birkaçıdır. Farklı doldurma seçeneklerinden bazıları ve her birinin Amigurumi oyuncaklarınızın görünümünü ve dokusunu nasıl etkileyebileceği az çok bilinmektedir. Ancak bunları deneyim elde ederek görebilirsiniz.

Poli dolgu olarak da bilinen kabarık dolgu en çok kullanılan dolgu malzemesidir ve genel olarak işe yarar. Polyester dolgu, hafif ve havadar dokuyu tutmak için yumuşak bir şekilde bükülmüş çeşitli sentetik (polyester) liflerin bir karışımından oluşur. Yumuşak, hafif ve pelüş yapısında olduğundan çocuklar ve bebek oyuncakları için idealdir.

Elyaf dolgu da polyester dolgusuna benzer şekilde yapılır, ancak yumuşak ve hafif olmak yerine taban kütlesini oluşturmak için bir araya getirilmiş daha küçük bireysel dolgu gruplarından oluşur. Bu malzeme şekil üzerinde kontrolü sürdürürken tasarımınızı her seferinde biraz doldurmanıza olanak tanıyan biraz farklı bir doku sağlar.

Tüm bu seçenekler, amigurumi dolgusu için güvenilirdir çünkü bebeğin vücut şeklini şekillendirecek kadar esnektir ve tığ dikişleriniz yeterince sıkı ise, yeterince düzgün ve kusursuz bir yapı elde etmenizi sağlar. Dolgu malzemenizi oyuncağınızın kolları ve bacaklarının dibine kadar sokmak için küçük bir tahta parçası veya örgü iğnesinin düz ucunu kullanmayı deneyin. Yaptığınız oyuncağı bir zemin üzerine koyacaksanız dolgu malzemesini daha yoğun ve sıkı yapmanız gerektiğini unutmayın.

Özellikle yapacağınız Amigurumi oyuncaklar teşhir için kullanılacaksa ve şık bir duruş sergilemesini istiyorsanız dolgu malzemesi olarak kullanacağınız bir başka seçenek ise poli pelet malzemesidir. Peletler, plastik gibi sentetik malzemelerden yapılmıştır ve oyuncağınıza eğlenceli ve sert bir doku verebilir. Genel olarak sabit durmasını istediğiniz oyuncak uzuvlarında kullanılmakta olup, aynı ürün içinde dolgu malzemesi olarak başka ürünlerde kullanabilirsiniz. Poli Pelet Topaklar oyuncağın bir destek olmadan oyuncağınızın oturmasına veya ayağa kalkmasına yardımcı olacaktır. Ancak sentetik topaklar çok küçük olduğundan küçük çocuklar için tehlikeli olabilirler. Peletleri dolgu olarak kullanmadan önce bir poşete koyarak kullanmanız daha uygun olacaktır.

Dolgu olarak kullanacağımız diğer bir malzeme de yündür. Yün koyunları her türlü aşındırıcı hava ve yaşam koşullarından koruduğu için doğal bir malzeme olmasının yanı sıra en ağır ve en dayanıklı tekstil ürünü olarak bilinir. Kullanmadan önce bazı insanların yüne alerjisi olabildiğini unutmamak gerekir. Yün ayrıca makinede yıkanamaz veya kurutulamaz çünkü büzülür, şişer ve oyuncağın şekil ve dokusunu kaybetmesine neden olur. O yüzden yün kullanmadan bunları tekrar düşünün.

Yumuşak ve kabarık bir yapıya sahip olmak için Amigurumi dolgu malzemesi olarak pamuk kullanmak tavsiye edilmez. Özellikle Amigurumi oyuncaklar pamuklu polyester gibi esnek dolgu malzemesi kullanılarak şekillendirilemez. Bu nedenle kötü bir yapı ve şekille karşılaşmak istemiyorsanız pamuk kullanmaktan kaçının.

Eski tişörtleri veya çorapları parçalamak ve bunları hızlı ucuz bir oyuncak doldurma malzemesi olarak kullanmak cazip gelse de, sadece hayal kırıklığına uğratacaktır. Bu bileşenler Amigurumi oyuncaklar için çok sert olacaktır ve onları şekilsiz, sert hale getirebilir veya bazı durumlarda bazı dikişleri patlatabilir.

Umarız bu açıklamalar mükemmel oyuncak dolgusu için seçim yapmanıza yardımcı olmuştur. Bu konuda merak ettiğiniz her soruyu aşağıdaki form aracılığı ile bize iletebilirsiniz.