Amigurumi, küçük doldurulmuş hayvan modelleri ve yaptığımız daha bir çok figür Japon tarzı bir iğne oyası olarak bilinmektedir. Yapılan bu desenler genellikle hayvan modelleri olsa da, yaratıcılık konusunda bir sınır yoktur. Son zamanlarda Dünyanın bir çok bölgesinde artan ilgi üzerine Amigurumi desenleri oldukça popüler bir hale gelmiştir. Özellikle çocuklar için organik oyuncak arayışı olan ebeveynler artan ilginin en önemli faktörleri arasında yer almaktadır.

Bununla birlikte amigurumi ip çeşitleri için en iyi ipliği bulmak, bugün piyasada bulunan çok sayıda iplik türü ile karşılaştırıldığında içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Yapacağınız model için hangi ipin en iyi seçenek olduğunu bilmemek kafa karışıklığına sebep olabilir. Mevcut her iplik türü için artılar ve eksiler vardır. Ama bunlardan hangisi bir amigurumi modeli için uyum sağlayacak bilmek zordur. Her iplik türünün renk, ağırlık, doku, yıkanabilirlik ve fiyatına bağlı olarak olumlu ve olumsuz tarafları bulunmaktadır. İşte bu sebeple aşağıda amigurumi modelleriniz konusunda size yardımcı olmak için en yaygın kullanılan iplik türleri ayrıntıları ile verilmiştir.

%100 Pamuk İplik

İlk bilmeniz gereken tam pamuk iplik özellikle bebeklere yönelik yapılan tığ işi örgülerde kullanılabilecek en iyi seçimdir. Yumuşak dokusu ve saf olması tercih edilmesinde ki en önemli faktörlerden biridir. Amigurumi Pamuk iplik sayesinde yapacağınız örgü işleriniz kusursuz bir parlaklığa sahip olur. Modelinizde bulunan en ince detayları bile ön plana çıkarır. Hatlar ve geçişler daha belirgin gözükür. Aynı zamanda örgünüzün şekilsiz görünmesine neden olabilecek daha yumuşak ve esnek ipliklerin aksine, şeklini daha iyi muhafaza eder. Mümkün olan en pürüzsüz görünüm için daha sıkı bir dikiş gerektiğinden, pamuk iplik kullanırken daha küçük bir tığ kullandığınızdan emin olun.

Yarı pamuk İplik (%50 pamuk, %50 akrilik)

İplikteki pamuk miktarını düşürmek onu daha hafif hale getirir çünkü pamuğun kendisi daha ağırdır ve yapacağınız örgü ne kadar büyükse şeklini kaybetme olasılığı o kadar yüksektir. Özellikle büyük ve ağır örgüler için tavsiye edilen Yarı Pamuk ipliğin bakımı ve temizliği daha kolaydır ve makinede kolayca yıkanabilir. Amigurumi tariflerinde en sık kullanılan iplik çeşidi Yarı Pamuk İplik olarak bilinmektedir.

Akrilik iplik

Ucuz olması ve genellikle renk alternatiflerinin diğer iplik çeşitlerine göre daha fazla olması tercih edilmesinde ki en önemli etkenlerin başında gelir. Akrilik iplikler tamamen sentetik malzemelerden yapılmıştır. Hem makinede yıkanıp hem de kurutulabildiği için bakımı oldukça kolaydır ancak dokusu kaygan ve lifli olduğu için amigurumi için önerilen bir iplik türü değildir. Yukarıda belirtilen tüm eksi yönlere rağmen hali hazırda birçok kişi bilmeden ve araştırmadan amigurumi yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yün İplik

Yün ipliğin yapısı ve %100 doğal lifleri sayesinde bebekler ve çocuklar için mükemmel olmakla birlikte aynı zamanda kaşıntılı bir yüzeye sahip olduğu için günümüzde fazlaca tercih edilmez. Yün iplikler boyasız çok çeşitli doğal renklere sahiptir. Sık sık İğne işi yapanlar yün iplik ile çalışmanın güzel olduğunu ve ağır bir dokuya sahip olduğunu belirtmektedir. Ancak örgüsü kolay ve zahmetsiz olsa da yün iplikler için yıkama en büyük sorundur. Çünkü yıkanınca ve kurutulunca çekme sorunu oldukça yaygındır. Ayrıca yün iplik pahalı olabilir ve yaptığınız modelin şeklini pamuk iplikler kadar iyi tutmaz.

Tiftik İplik

Daha uzun ve ipeksi bir ipliktir ve tipik olarak tiftik keçilerinin yünden veya tiftik tavşanlarının kürkünden yapılır. Dokusu son derece yumuşaktır ve genel olarak sahte saç veya kürk yapmak için kullanılabilir. Bu iplik türünü daha fazla tiftik yapmak için fırçalayabilir ve şekillendirebilirsiniz.

Peluş İplik

Örüldüğünde ortaya çıkan kabarık yapısı ve yumuşak dokusu ile içimizi geçiren bir iplik türüdür. Kabarık yapısı genel olarak yapılan Amigurumi modellerinde istenilen inceliği elde etmek için daha iyi bir form’a sahip olması için tavsiye edilir. Makinede sorunsuzca yıkanabilir ve bebekler için güvenlidir.

Buklet İplik

Bu son derece benzersiz iplik, birçok iğne işi için kullanılan popüler bir iplik türüdür. Ancak yeni başlayanlar için ve amigurumi yapımında kullanılması zor olan bir iplik türüdür. Özellikle battaniye veya kazak gibi düz örgü veya tığ işi modellerde hoş, engebeli, düğümlü bir doku verdiği için tercih edilir. Ayrıca Buklet ipliği kıvırcık bebeklerin saçlarını yapmak için mükemmel bir seçim olabilir.

Melanj İplik

Melanj iplik genellikle tek iplik ile farklı renkleri bir araya getirmek için oluşturulan birkaç lifin bir araya getirilerek üretilen ipliği ifade eder. Zıt bileşenler, iplikte başka türlü bulunmayan doku unsurları da ekleyebilir. Bu iplik çeşidi özellikle görsel anlamda ilgi çekici ve renk çeşitliliği sunar.

İplik modellerinin neler olduğu ve ne amaçla kullanıldığını öğrendiğimize göre artık yapacağımız örgü ve amigurumi işlerinde ne tür bir iplik kullanabileceğimizi kolayca seçebiliriz. Unutmamanız gereken her iplik türünün kendine göre farklı bir yapısı ve ağırlığı vardır. Bu yüzden yanlış ip seçimi yapmak sizi hüsrana uğratacaktır.