Bu makale temel Amigurumi teknilerini ayrıntılı olarak göstermektedir. Amigurumi yapımı ve daha birçok proje oluşturmak için ihtiyacınız olan dikişleri nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz. Her kroşe dikişinin görsellerle gösterilen ayrıntılı örneği vardır. Amigurumi için gerekli olan temel teknikleri bu sayede öğrenebilecek ve becerilerinizi geliştirebileceksiniz. Hazırsanız hadi başlayalım!

Amigurumi Teknikleri

Amigurumi Zincir Çekme Nasıl Yapılır?

Zincir çekme amigurumi dikişinin temelidir ve ilk başlangıç için bunu mutlaka bilmeniz gereklidir. Sıra halinde bir tığ işi yapıyorsanız, ilk sıranız bir dizi zincir dikişi olacaktır. Aynı zamanda yeni bir sıra başlatmak için veya bir döndürme – kaldırma içinde zincir kullanılır.

İpliği ilmek (1) içinden geçirmek için bir kanca (tığ) kullanın ve ilmek sıkı olana kadar ilmeği çekin (2). İpliği arkadan ön kancaya sarın. İpliği kancanızdaki ilmeğin içinden geçirin ve kancayı çekin (3). Şimdi bir zincir dikişi bitirdiniz. Aşağıdaki resimde (4) gösterildiği gibi bir temel zinciri oluşturmak için bu adımları tekrarlayın.

Amigurumi Sık İğne Nasıl Yapılır?

Sık iğne tekniği, amigurumi desenlerinde sıklıkla kullanılan bir dikiştir. En basit ve yapımı en kolay dikişlerinden biridir. Kancayı kancadan ikinci zincire asın ve ipliği kancanın üzerine sarın (1). İpliği zincir dikişinden geçirin (2) . Şimdi kancada toplam iki halka var. İpliği tekrar kancanın üzerine sarın ve kancanızdaki her iki halkadan aynı anda çekin (3). İşte bukadar basit Sık iğne dikişini tamamladınız (4). Sıraya aynı şekilde devam etmek için kancayı bir sonraki zincire asarak devam edin (5, 6).

Amigurumi İlmek Kaydırma Nasıl Yapılır?

Bir trabzan parçasını diğerine birleştirmek, bir parçayı bitirmek için bir ilmek kaydırma dikişi kullanılır. Bununla birlikte bir dikişin rengini değiştirmek içinde kullanılan bir yöntem olarak bilinir. İlmek Kaydırma tekniğini uygulamak için Kancayı bir sonraki dikişe takın (1). İpliği kancaya sarın ve aynı anda tüm ilmeklerden geçirin (2).

Amigurumi Tekli Trabzan Nasıl Yapılır?

Tekli Trabzan çeşitli Amigurumi projelerinde kullanılan harika bir dikiştir.Başlamak için ipinizi kancaya sarın, ardından kancayı kancadan (1) sayın ve üçüncü zincire yerleştirin. İpliği kancaya geri sarın ve sadece zincir dikişinden geçirin. Şimdi kancada üç ilmek olması gerekir (2). İpliği kancanın üzerine sarın ve kancadaki üç ilmek boyunca geçirin (3). İlk yarı trabzan dikişinizi yaptığınıza göre artık bir sonraki dikişte aynı yarım dikişi bir kez daha tekrarlayın (4).

Amigurumi İkili (Çiftli) Trabzan Nasıl Yapılır?

Çift trabzan dikişleri, diğer dikişlerle iyi bir şekilde birleşir ve bunu uygulamanın sınırsız yolu vardır. İpliğinizi kancaya sarın, ardından kancayı kancadan 4. zincire takın (1). İpliği kancaya sarın ve ipliği zincir dikişinden çekin. Şimdi kancada toplam üç ilmek olması gerekir (2). Kancayı yeniden takın ve kancadaki ilk iki halkadan geçirin (2). Şimdi kancada iki halka var. İpliği kancaya son kez sarın ve kancanın her iki halkasından çekin (4). İlk çift trabzan dikişini artık yaptın. İpliği geçirin ve bir sonraki dikişten önceki tüm adımları izleyerek çift trabzan yapmaya devam edin (5).

Amigurumi Üçlü Trabzan Nasıl Yapılır?

Üçlü trabzan, çiftli trabzan dikişinden daha zordur ancak aynı temel adımları izler. Nitekim çiftli trabzan yapmayı öğrendikten sonra birçok farklı şekilde daha yüksek sayıda trabzan dikişi yapabilirsiniz. Üçlü trabzan bir projeye hızlı bir şekilde daha fazla yükseklik eklemenizi sağlar. Başlamak için ipliğinizi kancadan beşinci zincire takmadan önce ipliğinizi kancaya iki kez sarın (1). İpliği kancanın üzerine sarın ve ipliği zincir dikişinden çekin (2). Kancayı yeniden takın ve kancadaki ilk iki halkadan geçirin (2). Kancayı kancanın üzerinden geçirin ve kancadaki sonraki iki ilmek boyunca ipliğinizi geçirin (4). Kancayı kancanın üzerinden geçirin ve kancadaki son iki ilmek boyunca ipliğinizi geçirin (5). Üçlü trabzan dikişiniz tamamlandı. Sonraki üçlü trabzan dikişi yapmak için, ipliği kancaya iki kez sarın ve önceki tüm adımları tekrarlayın (6).

Amigurumi FLO-BLO Tekniği Nasıl Yapılır?

Bir trabzan dikişi yaparken, dikişin üstünde iki ilmek, size daha yakın bir ön ilmek (1) ve sizden daha uzakta bir arka ilmek (2) ile sonuçlanırsınız. Bir dikişin ön halkasını trabzan yapmak için, kancayı ön ilmeğin altına yerleştirin ve desende belirtildiği gibi dikişi yapın. Öte yandan, dikişler arka ilmeklere uygulandığında, kancayı dikişin arka ilmeğinin altına yerleştirmeniz yeterlidir.

Amigurumi Arttırma (Çoğaltma) Nasıl Yapılır?

Arttırma, ilmek miktarını arttırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Arttırmak için, bir sonraki dikişte iki tek trabzan (veya deseninize göre başka dikişler) yapmanız gerekir.

Amigurumi Azaltma-Eksiltme Nasıl Yapılır?

Azaltma yapman için kancayı ilk dikişinizin ön halkasına ve ikinci dikişin ön halkasına takın (1). İpliği kancanın üzerine sarın ve kancanızdaki ilk iki halkadan geçirin (2). İpliği geri sarın ve kancada kalan iki ilmek boyunca çekin (3). Bilinen küçültme yöntemi ilk adımda farklılık gösterebilir. Bunun için kancayı sonraki iki dikişin hem ön hem de arka halkalarından geçirebilirsiniz.

Amigurumi Küme (Bobble) Dikişi Nasıl Yapılır?

Küme dikişi olarak da bilinen bobble dikişi, kumaşınıza biraz boyut ve ince doku ekler. Bobble dikişinin tüm fikri, desende belirtilen çift trabzan dikiş miktarını (genellikle 3, 4) kısmen tamamlamak için kullanılır. Böylece kancayı geçirin ve ardından kancayı bir sonraki dikişe takın (1). Devamında ipliği geçirin ve şimdi kancada üç ilmek oldu. İpliği tekrar kancaya sarın ve kancadaki ilk iki ilmek boyunca çekin. Yarı kapalı çift trabzan yapın ve kancada iki ilmek bırakın (2). Aynı dikiş için önceki adımları iki kez tekrarlayın. Şimdi kancanızda toplam dört halka var. İpliği kancanın üzerine sarın ve kancadaki dört ilmeğin tamamından geçirin (3). İşte hepsi bitti.

Amigurumi Sihirli Halka Nasıl Yapılır?

Amigurumi tekniklerinden en önemlileri arasında yer alan bir diğer örgü tekniği de sihirli halkalardır. Yapılışı oldukça kolay olan sihirli halkalar el becerinize göre 1-2 kez denendikten sonra bir daha unutmayacağınız bir tekniktir. Sihirli halkaya başlamak için bir daire oluşturarak başlayın (1). Kancanızla bir halka oluşturun ancak sıkıca çekmeyin (2). Daireyi işaret parmağınız ve başparmağınızla tutun ve ipliği orta parmağınızın üzerinden geçirin (3). İpliği kancaya sarıp kancanızdaki halkadan çekerek bir zincir yapın (4). Şimdi kancayı halkanın içine ve kuyruğun altına yerleştirin. İpliği kancaya sarın ve bir ilmek çekin (6). İpliği tekrar kancanın üzerine sarın ve kancanızdaki her iki halkadan geçirin (7). Artık ilk sihirli halkanızı tamamladınız sayılır(8). İstediğiniz dikiş sayısını elde edene kadar örmeye devam edin. Şimdi iplik kuyruğunu alın ve halka deliğini kapatmak için çekin (9, 10).

Amigurumi Renk Değişimi Nasıl Yapılır?

Amigurumi renk değişimi, yeni bir renk eklemek ve projenizin mükemmel görünmesini sağlamak için gerçekten yararlı bir püf noktasıdır. Bir sonraki dikişi her zamanki gibi trabzan yapın, ancak son ilmeği çekmeyin (1). Bunun yerine yeni iplik rengini kancanızın etrafına sarın ve kalan ilmeklerden geçirin (2). Pürüzsüz bir renk değişimi yapmak için tek bir trabzan yerine kayma dikişi kullanabilirsiniz. Dikişini çok sıkı çekmeyin, yoksa bir sonraki turda trabzan yapmanız zor olacaktır.

Amigurumi Kapatma (Bitirme) Nasıl Yapılır?

Projenizin bir bölümünü tamamladığınızda dikişin çözülmemesi için ipliği sabitlemeniz gerekir. Bunu yapmak için ipliği küçük bir kuyruk bırakarak kesin ve ardından kancayı ve kuyruğu kancanızdaki halkanın içinden geçirin (1). Kancayı çıkarın ve sıkmak için kuyruğu çekin. Kuyruğu gizlemek için bir iğne yardımıyla geçirin veya parçaları birbirine dikmek için bir kuyruk bırakın (2).

Hepsi tamam. Artık Amigurumi tekniklerini öğrendiğinize göre hayalinizde ki projelere başlayabilirsiniz. Herhangi bir teknikte takılırsanız lütfen bize soru sormaktan çekinmeyin.