Amigurumi, popüler zamanda oldukça yaygınlaşan ve örgü sevenlerin listesinin en baş sırasını alan bir Japon örgü sanatıdır. Genellikle minyatür tasarım ve boyutlara sahip olan Amigurumi modelleri, çeşitli renklerde pamuk iplik, elyaf dolgu malzemesi ve süsleme için kullanılan aparatlardan meydana gelmektedir. Kültürel bir hobi haline gelen Amigurumi modelleri çocuk oyuncuklarının yanı sıra ev dekor ve süslemeleri içinde kullanılan bir alternatif olarak öne çıkmaktadır.

Amigurumi genellikle bir karakter, hayvan desenleri, meyve desenleri ve ev eşyaları şeklinde tasarlanmaktadır. Tığ ve Örgü örmek için kullanılan şiş benzeri malzeme ile yapılabilen Amigurumi modelleri, başlangıçta zor görünse de yapılışı oldukça basit ve keyifli bir el sanatıdır. Bilinen ilk gerçek Amigurumi bebek modelleri 1970’lerin başında ortaya çıkmıştır. Kavram olarak insanların, hayvanların ve nesnelerin küçültülmüş versiyonları olarak tanımlanmaktadır.

Amiguruminin yaygınlaşması 2000’li yıllarda başlamıştır ve günümüze kadar bir çok kadının dikkatini çekerek trendini her geçen zirveye çıkarmıştır. Amigurumi oyuncukların yaygınlaşmasının en önemli nedenleri arasında çocukların ve bebeklerin sağlıksız plastik malzemeden kaynaklanan zararları engellemek ve onlara doğal bir oyun arkadaşı sunmak için tercih edilmesidir. Bir çok örgü modeli mevcutken Amigurumi tekniğinin tercih edilmesi ise yeni başlayan biri için bile kolay ve anlaşılır olmasıdır. Çok zaman harcamadan yapılabilecek bir örgü modeli olan Amigurumi işte tüm bu sebepler yüzünden tercih edilmektedir.

Amigurumiye başlamadan önce çalışarak el becerisi kazanacağınız birkaç detay bulunmaktadır. İlmek atmak, tur başlangıçları ve kullanacağınız iplerin renk geçişleri için tecrübe kazanmak Amigurumi örgüsünde ilk kazanacağınız deneyimler arasında yer almaktadır. Küçük amigurumi modelleri için en çok kullanılan iplik çeşidi merserize pamuk ipliği veya yarı pamuk ipliğidir. Her iki ipliğinde ağırlığı düşük, iyi bükülmüş ve yapacağınız proje bittiğinde daha iyi şekil alan bir yapıya sahip olmasıdır. İnce iplikle yapılan desenler daha küçük boyutta, kalın iplikle yapılan desenler ise daha büyük bir ölçüye sahip olacaktır. Örgü işlemini tamamladıktan sonra içini istediğiniz bir dolgu malzemesi kullanarak doldurabilirsiniz. Doldurma işleminde sık kullanılan malzeme polyester dolgu yada elyaf dolgu malzemesidir. Proje modelinize isterseniz silikon malzeme yada pirinç-kum gibi farklı alternatiflerde deneyebilirsiniz. Son olarak ise Amigurumi oyuncağınızı süslemek ve detayları eklemek için özen göstereceğiniz birkaç detay bulunmaktadır. Bunlar; göz, ağız yapısı, giysi tasarımları ve saç gibi dikkat çekici detaylardır. Bu ufak ama detaylı işlemler yaptığınız oyuncağa farklı bir hava katarak göze hitap etmesini sağlayacaktır.

Unutmayın özenerek yapacağınız Amigurumi oyuncak ve süslemeler çok geniş bir kitle tarafından beğeni görmekte ve bu da Amigurumi örgülerin mevcut bir Pazar payı olduğunu gösterir. Yani hobi olarak başlayacağınız bu macera sonucu el yeteneğinizi geliştirirseniz yapacağınız ürünlerden maddi kazançta elde edebilirsiniz. Başta çocuklar için sevilen bir oyuncak gibi görünen Amigurumi modelleri, çocuklar dışında bir çok kişi tarafından da dekor amaçlı satın alınmaktadır. Ya da çevresinde ki insanlar için hediye vermeyi düşünenler ve bu konuda bilinçli olanların ilk önceliği çevreye ve bebeklere zarar vermeyen Amigurumi bebekleri olmaktadır. Uyku arkadaşı olarak ta bilinen bu Amigurumi desenleri organik olduğu için tercih sebebidir.

Artık merak ettikleriniz hakkında ön bilgiye sahip olduysanız, şimdi ilk Amigurumi oyuncağınıza başlamaya hazırsınız demektir. İlk olarak aklınızda ki fikir yerine sitemizde yer alan ve yapımı kolay olarak belirtilen örneklerden başlamanızı tavsiye ediyoruz. Bu kolay desenlerden birkaç tane yaptıktan sonra orta seviye el becerisi kazanarak aklınızdaki projelere yönelebilirsiniz. Hazırsanız artık aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ilk Amigurumi oyuncağımıza başlayalım.

En iyi Amigurumi Modelleri