Örgü Atkı-Boyunluk Tarifi

Derecelendirme 

Beceri Seviyesi: Kolay

Gerekli Malzemeler

 İstediğiniz Renkte İplik

 3mm Örgü Şiş

 Makas

Örgü Atkı-Boyunluk Tarifi; Sizler için çok güzel bir örgü atkı modeli hazırladık. 2 renk olarak hazırlanan bu örgü modelini isterseniz renklendirebilir, isterseniz de tek renkte örebilirsiniz. Örgü Atkı-Boyunluk iki örgü tekniğinin birleşiminden oluşur. Bunlar Hasır örgü ve haraşo örgü modelleridir. Oldukça kolay ve çok şık bir örgü modelidir. Haraşo örgü modeli düzdür, önden ve arkadan örülür. Hasır örgü modelini de kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca yaka kısmı 2 renkte örüldüğünde çok güzel oluyor. Bunu sizde deneyebilirsiniz.

Örgü Atkı-Boyunluk Nasıl Yapılır?

Örgüyü 26 ilmek çevirerek başlangıç yapın.
1. sıra – ön döngüler.
2. sıra – ters halkalar.
3. sıra – her ilmeğin ön ilmeğini üç turda örün (örneğin: iğneyi ilmeğe soldan sağa sokun ve iğneyi saat yönünün tersine 3 kez iplikle bitirin).
4. sıra – kenardan sonra, örmeden, sol örgü iğnesinden sağa 6 ilmeğe çıkarın, aynı zamanda onları düşen ilmek pahasına çekerek, ardından 6 ilmeği sol örgü iğnesine geri koyun, sonra Sağ örgü iğnesini 4, 5 ve 6’ya çekin, ilk 3 ilmeği çekip gerin, ardından sol örgü iğnesine 4, 5 ve 6 numaralı ilmekleri koyun ve 6 ilmek tersine örün.
5. sıra – 3. gibi.
6. sıra – Ters taraftan 3 ilmek, sağ örgü iğnesine 6 ilmek (düşme turları), sol örgü iğnesiyle ilk 3 ilmeği alın ve sonraki 3’ü tekrar gerin (4. sıradaki gibi), sonra 3 uzatılmış ilmek tekrar sola örgü iğnesini takın ve dönüşümlü olarak ters dikişlerle örün. Uçtan uca tekrarlayın. Sıralamayı tekrar ederek istediğiniz genişliğe gelene kadar devam edebilirsiniz.

Örgü Atkı-Boyunluk tarifimizi beğendiyseniz sayfamıza destek vermeye ve bizi takip etmeye devam edin. Yapamadığınız yada takıldığınız bir yer olduğunda sayfa altında yer alan formu kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Yeni bir örgü modelinde görüşmek dileğiyle.