Örgü yapımında bilinen veya bilinmeyen bir çok teknik kullanılmaktadır. İster büyük ister de küçük olsun bir çok örgü modeli yapımında çeşitli örgü teknikleri ne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu aşamada sizler için gerekli olabilecek ve en çok kullanılan ilik yapılışı, tomurcuk işi, zigzag, kanaviçe, benek, zürafa, papatya çiçeği, sap, sarma, jakar işleme, iğne ardı tekniği, zincir gibi çok kullanılan bir çok tekniği resimlerle göstermeye çalışacağız. Örgü için gerekli olabilecek bu temel teknikleri tekrarlayarak el becerinizi daha da fazla geliştirebilirsiniz.

Bu Yazıda ki Örgü Teknikleri

İlik Yapma

Resimdeki işlemleri dikkate alarak iplik iğneye resimdeki gibi dolanır ve A noktasından batırılır. Daha B Noktasına geçirilirken iplik iğne ucundan geçirilir. Aynı işlem A noktasının hemen yanından tekrar edilir. İlik açılacak yerin etrafına ilmek kaçmasını önlemek için kullanılan bir tekniktir.

Tomurcuk

İplik örgünün ön yüzüne alınır. İğne ile aynı yerin hemen yanında ki B noktasından A noktasına geçilir. İğne deliğinde ki iplik iğne ucuna istenilen sayıda dolanır, iğne dolamaların arasından çekilir. Oluşan tomurcuk örgünün üzerindeki iplik aşağı doğru çekilerek sıkıştırılır ve tomurcuk oluşturulması sağlanır. İğne ile tomurcuğun dibinden örgünün arka yüzeyine geçilir. Bu işlem sonucu 1 tomurcuk elde edilir.

ZigZag

İğne resimdeki gibi A noktasına batırılır, B noktasına geçilir, C noktasından resimde görüldüğü gibi işlemeye devam edilir. Yan dikişler farklı renklerde yapılarak süsleme bitirilir. Bu teknik örgünün ön yüzündeki süslemelerde kullanılır.

Kanaviçe

Örgü üzerindeki her ilmek resimde görüldüğü gibi önce bir tarafa çapraz işlenir, işlenen çaprazların üzerine X işareti yapılıp işlem bitirilir. Örgü üzerindeki sınırlarda ve jakar uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir tekniktir.

Benek

A noktasından başlanır, örgünün ters yüzünden C noktasına geçilirken iplik iğne ucunun altından geçirilip, iğne çekilir. Daha sonra D noktasından batırılarak A noktasından örgünün ön tarafına geçilir.

Zürafa

İğne A noktasından B noktasına geçirilir. Örgü üzerindeki iğnenin ipliği iğneye 2 kez dolanır, iğne dolamaların arasından çekilerek düğüm atılır. Bu teknik daha çok kenarlarda ve sökülmesi istenmeyen yerlerde kullanılır.

Dış Sınır

Bu tekniği kullanmadan önce dış sınır çizilir ve teğel ile belirlenir. Çizginin üzerine şekilde görüldüğü gibi işlemeler yapılır.

Papatya Çiçeği

A noktasından başlanarak B ve C noktaları yapılırken iplik iğne ucunun altından geçirilerek A noktasına çıkılır. Şekilde görünen işlemler tekrarlanarak papatya tekniği elde edilir.

Sap

A noktasından örgünün üst tarafına geçilir, B noktasından örgünün alt tarafına geçilir. A-B noktalarının ortasındaki C noktasından örgünün ön yüzüne çıkılır. Sonraki ilmekten örgünün alt kısmına geçilir, C noktasından çıkılır. Genellikle çiçek sapı yapılışında kullanılır.

Jakar

İlmek sıraları takip edilerek örgünün üzerine iğnenin ilmeğe giriş ve çıkış yönlerine göre yapılır. Genellikle örgülerde desen işlemek için kullanılır.

Zincir

Örgü üzerinde istenilen çizgi takip edilerek şekilde görüldüğü gibi örgünün alt ve üst kısmından işlemeler yapılır. Genellikle örgü dikişinde ve süslemelerinde kullanılan bir tekniktir.

Örgü işlerinde genellikle kullanılan teknikler bu şekildedir. Daha fazla teknik ve detay için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.nako.com.tr/nako-orgu-kulubu.php?sf=150&bolumID=8